• VTEM Image Show
Sıkça Sorulan Sorular
PDF Yazdır e-Posta

SIKÇA SORULAN SORULAR


LYS ye başvurmak için geçmemiz gereken baraj puan kaçtır? Geçtiğimiz baraj puanına uygun LYS’ye mi katılmamız gerekir?

LYS ye başvurmak için, adayın YGS’de hesaplanan 6 puandan herhangi birinde 180 ve üzerinde puan elde etmesi yeterlidir. 180 Barajını tek puan türünde geçen bir aday uygulanacak 5 ayrı LYS’ye de başvuru hakkını elde eder.

Yabancı Dil Sınavına tüm dillerden mi katılacağım?

Sınav 3 temel dilden yapılır. Bunlar; Almanca, Fransızca ve İngilizcedir.  YGS’de 180 barajını herhangi bir puan türünde geçen aday LYS5 olarak adlandırılan Yabancı Dil sınavına başvuru hakkını elde eder. Ancak bu dillerin hepsinden ayrı ayrı soru cevaplandırmaz sınava sadece tek dilden katılır. Sınava girilen yabancı dilin kitapçığında o dille ilgili 80 soru yer alır ve 120 dakika süre verilir.

LYS’nin tüm oturumlarına katılmak zorunda mıyız?

Bu, sınava giren adayın hangi puan türü veya türlerinde yerleşmek istediğine bağlıdır. Eğer Aday;

Sadece MF puan türünde bir lisans programına yerleşmek istiyorsa, LYS-1(Matematik-Geometri Sınavı) ile LYS2’ye (Fen Bilimleri Sınavı) girmesi yeterli olacaktır.

Sadece TM puan türünde bir lisans programına yerleşmek istiyorsa, LYS-1(Matematik-Geometri Sınavı) ile LYS3’e (Edebiyat-Coğrafya Sınavı) girmesi yeterli olacaktır.

Sadece TS puan türünde bir lisans programına yerleşmek istiyorsa, LYS-3(Edebiyat-Coğrafya Sınavı) ile LYS4’e (Sosyal Bilimler Sınavı) girmesi yeterli olacaktır.

Sadece Dil puan türünde bir lisans programına yerleşmek istiyorsa LYS-5’e (Dil sınavına) girmesi yeterli olacaktır.

MF ve TM puan türlerinde seçim yapacak MF’ci adaylar 3. bir sınav olan LYS-3’e ve TM’ci olanlar da LYS-2’ye katılmaları durumunda gerekli puanlara ulaşabileceklerdir.

TM ve TS puan türlerinde seçim yapacak TM’ci adaylar 3. bir sınav olan LYS-4’e ve TS’ci olanlar da LYS-1’e katılmaları durumunda gerekli puanlara ulaşabileceklerdir.

Dil puanı hariç tüm puan türlerinde tercih yapmak isteyen adayların LYS’nin 4 oturumuna da katılması gerekir.

Puan hesaplama algoritmasının doğru işlemesi için adayların 3. veya 4. bir sınava katılmaları onların puanlarının doğru ve gerçekçi hesaplanmasını sağlayacaktır. Eğer tek puan grubuna dair netleşmiş bir fikriniz yoksa puanlarınızı doğrudan etkileyen en az 3 ayrı sınava katılmanız yararlı olacaktır.

Ben TM öğrencisiyim. LYS–4 ‘e (Sosyal Bilimler sınavına) katılsam, benim bu sınavda yapacağım netler TM–1, TM–2 ve TM–3 puanımı etkiler mi?

Hayır etkilemez.  Önemli olan TM puanının hesaplanmasında kullanılan testlerdeki netlerinizdir.  TM puanlarının hesaplanmasında LYS-1’ sınavının Matematik ve Geometri testi ile LYS-3 Sınavının Edebiyat ve Coğrafya 1 testi dikkate alınır. Ayrıca YGS’nin 4 testi belli oranda TM puanlarını etkiler.

Sınavda yanlışlar doğruları götürürken, örneğin sayısal bölümde yapılan yanlışlar sözel bölümdeki doğruları götürür mü?

Hayır, Testlerde yapılan yanlışlar sadece kendi içerisinde değerlendirilir. Diğer teste etki etmez.

Açık öğretimin herhangi bir fakültesinde 4 yıllık okumak istiyorum LYS ye girmek zorunda mıyım?

Hayır.  Açık öğretim lisans programları sadece YGS puan türleri ile öğrenci alırlar. Bu programları tercih edebilmek için de YGS’de herhangi bir puan türünde 140 barajını geçmiş olmak yeterlidir. 2012 yılından itibaren Açıköğretim modeli ile eğitim veren lisans programlarına kontenjan kısıtlaması getirildiği için şayet kontenjan dolarsa bir taban puanı oluşur ve puanı o programı seçen adaylar arasında en yüksek olanlar yerleştirilir. Dolmadığı taktirde  bir taban puan oluşmaz.

Açık öğretimin herhangi bir programını kazanırsam seneye sınava girmek istediğimde orta öğretim başarı puanım kırılır mı?

Açık öğretim fakültelerinin kontenjanlı bölümlerine yerleştiğiniz takdirde bir sonra ki yıl OBP puanınız düşer, kontenjan kısıtlaması olmayan programlar için herhangi bir değişim olmaz. Lisans programları kontenjanlı, önlisans programlarının büyük bir bölümü ise kontenjan kısıtlaması olmayan programlardır.

Üniversite Sınavlarında zor sorular ve kolay soruların getirdiği puan birbirinden farklı mıdır?
Hayır. Üniversite giriş sınavlarında aynı teste ait soruların katsayıları zorluk ve kolaylık düzeyine göre farklılık göstermez. Aynı teste ait tüm sorular eşit puan getirir.

Orta Öğretim Başarı Puanı en yüksek kaç gelebilir?

Okul türü fark etmeksizin her öğrencinin orta öğretim başarı puanı 250 -500 puan arasında değişecektir.  Eğer öğrenci meslek liseli değil ise, bu  puan 0,12 katsayısı ile çarpılarak en düşük 30 en yüksek  60 puan gelecektir.

Ancak eğer öğrenci meslek liseli ise kendi alanında tercih edeceği  (MTOK'lar hariç) yüksekokullara yerleşmek için ek katsayı uygulanarak, ortaöğretim başarı puanları 0,18 ile çarpılarak en düşük  45 en yüksek 90 puan gelecektir.

Meslek liseli öğrenci kendi alanında ki MTOK’lar dan ya da alanı dışında bir fakültede okumak isterse  OBP si 0,12 ile çarpılarak en düşük 30 en yüksek  60 puan gelecektir.

Anadolu öğretmen liseli adayların yerleştirme YGS ve LYS puanları hesaplanırken ortaöğretim başarı puanları öğretmenlik programları için 0,18 katsayısı ile diğer programlar için ise 0,12 katsayısı ile çarpılır.

MTOK nedir?  Kimler Başvurabilir?

MTOK Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları’nın kısaltılmasıdır. MTOK mühendislikleri Teknoloji fakültelerine ait programlardır. Aynı programın MTOK olmayanları da yine teknoloji fakültesi bünyesindedir. MTOK olanları sadece Mesleki ve Teknik liselerin uygun alanlarından mezun olan adaylar, teknoloji fakültesinin MTOK uzantısı olmayan aynı programını ise sınava giren tüm adaylar tercih edebilir. MTOK, sadece Mesleki ve Teknik liseli öğrencilere ayrılmış özel bir kontenjandır. Diğer lise türlerinden tercih yapan adaylar MTOK’a başvurup yerleştikleri taktirde kayıt hakkını elde edemezler.

Teknoloji Fakülteleri (Mühendislik)  LYS puan türü ile diğer fakülteler ise YGS puan türü ile öğrenci almaktadır. Alanınıza giren ilgili MTOK programını ÖSYM’nin kılavuzuna bakarak öğrenebilirsiniz.

Okul birincilerinin üniversiteye giriş sınavlarında ki avantajı nedir?

Üniversitelerin okul birinciliği kontenjanını kullanarak kendi puanından daha yüksek bir bölümde okuma şansına sahip olurlar. Okul birincisi olmayan adayların yerleştirme algoritmasında tek değerlendirme yapılırken, okul birincisi olan adayların tercihlerini sistem ilk olarak genel adaylar arasında, şayet yerleşemediyse aynı programı tercih eden okul birincileri arasında ikinci kez değerlendirir. Minimum puanı yüksek olan programlarda okul birinciliği ile genel yerleştirme arasındaki puan farkı azken, minimum puanı düşük olan programlarda okul birinciliği ile genel yerleştirme arasındaki puan farkı oldukça fazla olabilir.

Okul birincisiyim. Bu yıl yerleşemezsem önümüzdeki yıl okul birinciliği kontenjanından faydalanabilir miyim?

Okul birinciliği kontenjanından sadece mezun olduğunuz yıl faydalanabilirsiniz. Sonraki yıllarda okul birinciliği kontenjanından üniversiteye yerleştirilmeniz mümkün değildir.

Yurtdışında eğitim görmek istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?

Yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrenciler, ÖSYM’nin kılavuzunda yer alan yurt dışı programlarını yerleştirme puanlarıyla tercih edebilecekleri gibi, ÖSYM’nin kılavuzunda yer almayan diğer üniversitelere de yerleşebilmektedirler. Kılavuzda yer almayan üniversitelerde okumak isteyen öğrenciler, gitmek istedikleri üniversitenin koşullarını yerine getirerek, bu üniversitelere bireysel olarak başvuruda bulunabilmektedir. Bazı üniversiteler YGS ve LYS’ye girme ve ÖSYM’nin kılavuzunda yer alan bir programı kazanma koşulu ararken, bazı üniversitelerde sadece YGS ve LYS’ye girme koşulu arayabilmektedir. Bazı yurtdışı üniversitelere ise YGS ve LYS’ye girmeden de başvuruda bulunmak mümkün olabilir.

Daha detaylı bilgi edinmek için gitmek istediğiniz ülke konsolosluğunun eğitim müşavirliği bölümüne ya da yurtdışı eğitim danışmanlık merkezlerine başvurabilirsiniz.